Smog?
Nie w Portugalii!

W ostatnich tygodniach jednym z najważniejszych medialnych tematów jest smog, który przekracza wszelkie dopuszczalne normy w niemal wszystkich dużych miastach Polski. Jak na tym tle wypada powietrze w stolicy Portugalii?

Osoby, które choć na kilka dni chcą uciec przed trującymi wyziewami, bez wahania mogą wybrać się do Lizbony. Z informacji podawanych w czasie rzeczywistym przez World Air Quality Index wynika, że stan powietrza w portugalskiej stolicy jest przeważnie dobry. Dane te dotyczą wszystkich trzech stacji pomiarowych na obszarze metropolitalnym, zlokalizowanych w Lizbonie, Sintrze i Almadzie. Bardzo korzystnie wypadają analizy w innych miastach: m.in. w południowym Faro oraz w Fundão i Aveiro w północnej części kraju. W pełni bezpiecznie można oddychać również na Azorach.

Skąd w portugalskich miastach tak dobry stan powietrza? Bez wątpienia ma na to wpływ sąsiedztwo oceanu, cyrkulacja wiatrów, brak wiekszych ośrodków przemysłowych i stawianie od lat na zieloną energię. W 2016 roku aż 64% zużytego prądu pochodziło z odnawialnych źródeł, głównie elektrowni wodnych i wiatrowych. Stan powietrza w Portugalii można śledzić na bieżąco na stronie http://aqicn.org.